«
  1. Anasayfa
  2. Yaşam
  3. Kuzenimin Çocuğu Benim Neyim Olur?

Kuzenimin Çocuğu Benim Neyim Olur?

kuzenimin-cocugu-benim-neyim-olur-1

Kuzenimin çocuğu benim neyim olur sorusunun cevabı, yeğeniniz olur. Türk aile yapısına göre iki çeşit aile vardır. Bunlar, geniş aile ve çekirdek ailedir. Geniş aile, annenizin babası, annenizin annesi, amcalarınız, halalarınız, anneniz ve babanız ve aile ağacının son kuşağı torunlar yani siz oluyorsunuz.

Çekirdek aile yapısında ise, anneniz, babanı ve son kuşak varsa kardeşleriniz ve siz oluyorsunuz. Yeğen kelimesinin anlamını öğrenmek için öncelikle kuzen kelimesini anlamamız gerekir. Kuzen, sizin amcanız veya halanızın çocukları sizin kuzeniniz oluyor.

Yeğen kelimesi ise kardeşinizin çocuğu demektir. Bu tanımlamaya bakıldığında Türk aile kavramında genel olarak kuzenler kardeş olarak görüldüğü için kuzenlerin çocukları sizin ikinci dereceden yeğeniniz olur.

Türk Dil Kurumu, göre “bir kadının çocukları ile kocasının kardeşi arasındaki ilişkiyi ifade eden söz” olarak tanımlamaktadır. Bu açıklama, neredeyse tüm Türkçe sözlüklerde de yer almaktadır. Öte yandan, Türk Dil Kurumunun yayınladığı sözlük anlamına göre bakıldığında ikinci bir anlamı daha vardır.

Bu da; “kardeşin veya eşin çocuğu” demektir. Buna göre sizinle karşılıklı evli olan üvey (yoksa öz) erkek veya kadın kardeşlerinizin çocukları da yeğenlerinizdir. İşte yeğen kelimesinin önemi ve anlamı da burada artmaktadır.

Kuzenimin Çocuğu Benim Neyim Olur?

Kuzenimin Çocuğu Benim Neyim Olur?

Gelelim kuzenimin çocuğu benim neyim olur? sorusunun cevabına. Kuzeninizin çocuğu birinci dereceden olmasa da yeğen denir. Annenizin kız kardeşine teyze denir, erkek kardeşine dayı denir. Babanızın kız kardeşine hala denir. Teyzenizin ve halanızın eşine enişte denir. Dayınızın ve amcanızın eşine yenge denir.

Babanızın erkek kardeşine amca denir. Halanızın, teyzenizin ve dayılarınızın çocuklarına kuzen denir. Aile terimi çok fazla anlam taşıyor. Tabii ki herkes çocuklarının annesi babası, kardeşleri ve eşleri ile aynı evde ya da aynı bölgede yaşamak durumunda değil.

Kimi zaman, yalnızca çocukluk arkadaşlarıyla aynı kentin içinde yaşayan insanlar bile birbirlerine sadece ‘aile’ olarak hitap ediyorlar. Yani genel olarak aile terimi birkaç şeyi ifade edebilir.

İnsan doğası gereği birlikte olduğu beraber yaşadığı, acılarını ve hüzünleri paylaştığı insanları da ailesi olarak görebilirler. Bu yazımızla beraber merak ettiğiniz bütün soruları cevaplamış olduk. Son olarak yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir? adlı içeriğimize de göz atmayı unutmayın.

Abone Ol 
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *