«
 1. Anasayfa
 2. Eğitim
 3. Gövdeden Türemiş Sözcük Nedir?

Gövdeden Türemiş Sözcük Nedir?

govdeden-turemis-sozcuk-nedir

Gövdeden türemiş sözcük nedir sorusunun yanıtını bu içeriğimizde sizlere cevaplamış olacağız. Türkçe, Türkiye’de konuşulan ve resmi dil olarak belirlenen bir dildir.

Türkçe, eski Türkçe, Ortaçağ Türkçesi, Osmanlıca ve Modern Türkçe olmak üzere beş ayrı dil döneminden geçmiştir. Bu yüzden Türkçede farklı dil dönemlerine ait kelimeler bulunur. Bilindiği gibi Türkçe, uyumluluk kurallarına göre yapılan eklemelerle oluşturulmuş bir dildir.

Uyumluluk kurallarına aykırı eklemeler yapmak isabetli değildir ve anlaşılmayabilir niteliktedir. Kısa ve öz şekilde Türkçe dilinin tarihçesini öğrendiğimize göre gövdeden türemiş sözcük nedir? Öğrenebiliriz.

Eğitim ve öğretim hayatına başlar başlamaz bizlere Türkçe dersinde ilk öğretilen konu cümle yapısı ve sözcüklerdir. Sözcükler birleşerek cümlenin tamamını oluşturur. Bu yüzden sözcükler Türkçe dilinde oldukça büyük öneme sahiptir. Türkçe dilinde ‘’yapım’’ eki ve ‘’çekim eki‘’ olmak üzere iki adet ek vardır.

Gövdeden Türemiş Sözcük

Gövdeden Türemiş Sözcük Nedir?

Çekim ekleri kelimeye eklendiğinde anlam değişikliği meydana gelmez. Birinci hallerini alan çekim ekleri (–m, –n, –sın/-sin, –sı/si) buna örnektir. Gövdeden türemiş sözcük çeşitleri genellikle gövdeyi değiştirmeyen bu tip çekim eklerinin kullanılması gerekir. İkinci hallerini (–nı/-ni) alan ise ayrı bir durumdur ve bazen anlam değişikliğine yol açabilir.

Gövde kelimesinin ekleriyle oluşturulmuş tüm kelimelere gövdeden türemiş sözcük denir. İsimden isim çekim eki alarak, fiilden fiil çekim eki alarak, sıfat ve zarf dolaylı olarak isimden türetilir. Gövdeden türemiş sözcük, ses değişikliğine uğramaz. Örneğin; “gelmek” fiili, “gel” kelimesinden türetilmiştir. Bu nedenle gelmek fiili ünlü dönüşmesi yapmadan kalır.

Kısaca özetlemek gerekirse, yapım ekleri ise cümleye eklendiğinde bazen kelimenin anlamını ve türünü bazen ise cümleyi tamamen değiştirirler. Kelimenin köküne yapım eki eklendiği takdir de anlam bütünlüğü tamamen bozulur ve kelimenin yeni haline ‘’Gövdeden türemiş sözcük’’ denir.

İsimden fiil yapan yapım eklerine örnek:

 • Türemek= Tür + e (mek)
 • Yönetmek= Yön + et (mek)

İsimden isim yapan yapım eklerine örnek:

 • Bardaklık= Bardak + lık
 • Sözlük= Söz + lük

Fiilden isim yapan yapım eklerine örnek:

 • Girişimci= Girişim + ci
 • Pazarlamacı= Pazarlama + cı

Fiilden fiil yapan yapım eklerine örnek:

 • Kaldırmak= Kal + dır (mak)
 • İndirmek= İn + dir (mek)

Gövdeden türemiş sözcük detaylarını bu içeriğimizde sizlere aktarmış olduk. Kelimenin yapım eki almış haline gövde denir. Gövdeye bir yapım eki daha gelirse oluşan kelime gövdeden türemiş sözcük haline gelmiş oluyor. Takıldığınız yer olursa aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Abone Ol 
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *